Kwasy na twarz – co musisz wiedzieć przed ich zastosowaniem

Kwasy na twarz - co musisz wiedzieć przed ich zastosowaniem

Kwasy na twarz można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym,  pod okiem specjalisty. Nie da się ukryć, że jest to idealne, i być może ostateczne, rozwiązanie, kiedy wcześniej stosowane kosmetyki zawodzą. Kwasy skutecznie radzą sobie z przeróżnymi problemami skórnymi oraz wyrównaniem kolorytu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje kwasów
  • kiedy zacząć stosowanie kwasów
  • dla kogo są kwasy
  • jakiego kremu użyć po zastosowaniu kwasów

Kwasy na twarz – rodzaje 

Możemy wyróżnić trzy rodzaje kwasów, które są powszechnie stosowane. Każdy z  nich ma inne właściwości. Te kwasy to:

  1. AHA (alfa-hydroksykwasy) – są rozpuszczalne w wodzie, przez co działają tylko na warstwie rogowej. Nie są w stanie pokonać bariery hydrolipidowej i przeniknąć do głębszych warstw skóry.

Działanie tych kwasów zaczyna się od nawilżenia, redukcji zmarszczek, a kończy na głębokim i chemicznym złuszczaniu naskórka.

W skład kwasów AHA, wchodzą, m.in.: kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy, cytrynowy, winowy, jabłkowy.

  1. BHA (beta-hydroksykwasy). W tej grupie występuje tylko jeden kwas – salicylowy.

Ten, przenika już do głębszych warstw skóry.

Jego zastosowanie, to głównie oczyszczanie. Idealnie sprawdzi się przy występowaniu zaskórników czy wytwarzaniem nadmiernej ilości sebum. Jest on także pomocny przy zmianach trądzikowych lub pozapalnych.

  1. PHA (polihydroksykwasy) – swoim działaniem bardzo przypominają działanie kwasów AHA. Te natomiast nie są tak silne, nie powodują zaczerwienienia skóry, a dodatkowo można je stosować nawet latem.

Główne właściwości tych kwasów, to: nawilżenie, regeneracja skóry, rozjaśnienie skóry, wyrównanie kolorytu, regeneracja skóry.

W ich skład wchodzą, np. kwas fitowy, azelainowy, glukonolaktonu czy ferulowy.

Kiedy stosować kwasy na twarz?

Większość kwasów należy stosować wieczorami. Najlepiej raz, dwa razy w tygodniu, w okresie jesienno – zimowym. Latem, lepiej robić sobie od nich przerwę (oczywiście poza kwasem PHA, chociaż i od tego rodzaju, lepiej raz na jakiś czas odpocząć).

Kwasy – są to peelingi mechaniczne, zaburzają zatem barierę skóry. Wystawiając się na duże promieniowanie Słońca, narażamy się na podrażnienia i zaczerwienienia, co w dłuższej perspektywie pogorszy stan naszej skóry.

Kwasy na twarz – dla kogo?

kwasy na twarz

Kwasów powinny unikać, m.in. osoby uczulone na jakiś występujący w nich składnik, z cerą wrażliwą, naczynkową lub osoby, które zmagają się z otwartymi ranami na skórze. Poza tymi wyjątkami kwasy sprawdzą się praktycznie u każdego.

Stosowanie kwasów sprawdzi się przy typie cery zmęczonej, szarej, niedostatecznie nawilżonej, z bliznami czy nierównomiernym kolorytem. Oczywiście z takich zabiegów mogą korzystać również osoby dojrzałe, które posiadają zmarszczki lub borykają się z brakiem jędrności skóry.

Jakiego kremu używać na twarz po kwasach?

Ważne jest, aby zastanowić się jakiego kremu używać na twarz po kwasach. Wieczorami, zaraz po zmyciu kwasu, należy nałożyć krem nawilżający. Zabezpieczy skórę i przyspieszy proces jej regeneracji.

W ciągu dnia, najważniejszym jest aby stosować krem przeciwsłoneczny (SPF 50+). Słońce nie podrażni wtedy skóry twarzy. Należy go stosować codziennie, bez względu na to, czy wychodzimy z domu, czy nie oraz, czy za oknem pada deszcz, czy świeci Słońce.

1 komentarz do “Kwasy na twarz – co musisz wiedzieć przed ich zastosowaniem

  1. Sebastian Odpowiedz

    Otrzymałem kwas z Bielendy AHA na święta, bo walczę z trądzikiem i nie wiedziałem jak z niego korzystać. Bardzo pomocny artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *